Yayında :
RELAX TİME
 
 
Salihli TV Haber Bültenini izliyorsunuz. Salihli TV iletişim telefon numarası 0544 373 56 12... Salihli'nin ilk web televizyonu Salihli TV'yi izlemek için CANLI İZLE yazan yeri tıklamanız ve sesi açmanız yeterli...                  
 

Çilek üreticisinin yüzünü güldürdü

 

Manisa’nın Köprübaşı İlçesi’nde üretilen Camoros ve rubygem cinsi çilek, üreticisinin yüzünü güldürüyor. Yüzde 90’ı ihracat edilen ve yüzde 10’u iç piyasada tüketilmek üzere satışa sunulan çileklerin cinsine göre kilogramı 3 Lira 60 Kuruş ile 3.00 Liradan işlem görüyor

Köprübaşı İlçesi’nde üretilen Camoros ve rubygem cinsi çilek üreticisinin yüzünü güldürüyor. Örtü altı çilek üretimi olmak üzere toplam 3 Bin dekar arazi üzerinde Camoros ve rubygem cinsi çilek üretimi yapıldığı belirtildi. Üretilen çileklerin yüzde 90’ Rusya, Hollanda olmak üzere avrupa ülkelerine ihraç edildiğini belirten Yetkililer, çileklerin yüzde 10’u ise iç piyasada satışa sunulmak üzere İzmir,Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gönderildiğini söylediler. Satışa sunulan çilekler cinsine göre kilogramı 3 Lira 60 Kuruş ile 3.00 Liradan işlem görüyor.

 

“Kalitesinden taviz vermeyen çilek bu yıl fiyatı 3 Liradan aşağı hiç düşmedi”

 

 

Köprübaşı İlçesi’nde Örtü altı çilek üretimi olmak üzere toplam 3 Bin dekar arazi üzerinde Camoros ve rubygem cinsi çilek üretimi yapıldığı belirten Çilek Üreticisi Baki Gültekin,”Kalitesinden taviz vermeyen çilekten ilk ürün Nisan-Mayıs aylarında alınır ve iri olur. İkinci ve üçüncü ürün alımında ise biraz küçük olur fakat tatlıdır. Genellikle ikinci ve üçüncü ürün olarak alınan çilekler konserve fabrikaları tarafından işlenerek meyve suyu ve reçel olarak değerlendirilir. İlk ürün çilek 3 Lira 60 Kuruştan işlem gördü. Hasat sezonunun sonuna yaklaşıldığı bugünlerde dahil fiyatı 3.00 Liradan aşağı düşmedi. Konserve fabrikaları tarafından işlenerek meyve suyu ve reçel olarak değerlendirilen Çilek ise2 Lira 50 Kuruştan işlem görüyor” dedi.

 

“Bu yıl hasat sezonu üç aydır devam ediyor”

Kalitesi, iriliği, lezzeti ve yola dayanıklılığı nedeniyle ihracatçı firmalar tarafından alınan çileklerin kesinlikle hormonsuz olduğunu belirten Çilek Üreticisi Baki Gültekin ,”Halk arasında hormonlu olduğu öne sürülen çilekte kesinlikle hormon yoktur. İlk ürün olduğu için iridir. Çilek üretimi titizlik ister, bakımı iyi olursa iki – üç yıl ürün verir. Bu yıl hasat sezonu üç aydır devam ediyor. İşçi yövmüyeleri ise 60 lira. Bu yıl üretici bara kazandı. Gelecek yılda hasat sezonu aynı şekilde olacak diye bir yorum yapmak yanlış olur. Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği nedeniyle tarım sektöründe üretilen her ürün risk taşımaktadır.10 Gün önce bölgemizde yaşanan dolu ve aşırı yağışlar Köprübaşı ilçesinde de olsaydı üretici bitme noktasına gelirdi. Allah afatından korudu” dedi.

 

“ Çilek’te şu ana kadar 12 bin tona ulaşıldı”

 

Köprübaşı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Alptekin Sağıroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çilek üretimi zahmetli ancak üreticiye iyi para kazandırdığı için tercih edilmektedir. Devamlı çilek tarlasında olmanız gerekiyor. Ağustos ayında dikim yapıyoruz, budaması, toprağın işlenmesi, sulaması gibi birçok işi var. Nisan ayının 15inden itibaren tarlalarda açıkta çileklerimiz yetişmeye başlıyor. Temmuz ayına kadar hasat devam ediyor. Örtü altında da sürekli üretimimiz var. Genellikle mahsül İzmir ve İstanbula gönderiliyor. Ancak ihracatçı firmalar da geliyor. Rusya,Hollanda olmak üzere arap ve avrupa ülkelerine çileklerimiz gönderiliyor. Geçen yıl 9 Bin 500 Ton çilek üretidi.Bu yıl ise şu ana kadar 12 bin tona ulaşıldı”dedi.

 

 

“ Çilek üretiminde küçük aile şirketlerine de destek veriliyor”

 

Köprübaşı İlçesi’nde örtü altı çilek üretimi dahil olmak üzere toplam 3 bin dekar arazide 150 üreticinin çilek üretimi yaptığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Alptekin Sağıroğlu,”Çilek üretimini Köprübaşı İlçesinde her geçen gün artarak devam etmektedir.Küçük aile şirketleride 500 metre kare ile Bin metrekare çile üretimi yapmaktadır.örtü altı çilek üretimi yapan küçük aile şirketlerine de destek veriliyor.Köprübaşı İlçesinin coğrafi konumu nedeniyle açık alanda yapılan çilek üretimi en fazla iki yıl ürün alınıyor.İki yıldan sonra bitkilerin yeri değiştirilmek suretiyle ürün alımı devam eder. Bitkileri sökülen tarla bir yıldinlendirilir ve daha sonra yeniden ekimi yapılır. Maliyetleri ise dönüm başı küçük aile işletmeleri için 1 Lira 60 Kuruş,Aile işletmesi olmayanlar içinde 1 Lira 95 kuruş. Yıllık ortalama 10 Bin ton çilek hasat ediliyor. İlçe ekonomisine büyük girdiler sağlıyor. çileğin tadı, aroması çok güzel. İlaç ve gübre kullanılmıyor çileklerimiz organik. Marka tescilini almak için başvuruda bulunduk. En kısa süre içersinde de “Çilek Kent” olarak tescili almayı bekliyoruz" dedi.

 
Tarih       : 09 Temmuz 2018
 
 

 

www.salihlitv.com

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

 
 

RadyoTelekom