Salihli TV

"Şeker hastalığının tedavisinde düzenli egzersiz önemli yer tutar"

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Özel Salihli Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Çakıcı, diyabetli hastalarda egzersizin önemi ve faydalarını vurgulamak amacıyla açıklamalarda bulundu.

14 Kasım 2017, Salı
   14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Özel Salihli Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hasan Çakıcı, diyabetli hastalarda egzersizin önemi ve faydalarını vurgulamak amacıyla açıklamalarda bulundu.
   Uzman Dr. Hasan Çakıcı, “Şeker hastalığının tedavisinde, insülin ve ağızdan alınan ilaçlar yanında şeker hastalığına uygun diyet uygulamasıyla birlikte düzenli egzersiz uygulamaları çok önemli yer tutar.
Egzersize başlamadan önce alınacak tedbirler;
1.Şeker hastaları egzersize başlamadan önce kalp, tansiyon, kan şekeri yönünden muayene edilmeli. Vücut yapısı, kol ve bacaklarla yapısı değerlendirilerek kişiye uygun spor ve egzersiz seçilmeli, 2.Egzersiz öncesi kan şekeri çok düşük veya çok yüksek olmamalı, egzersiz yemekten 1-2 saat sonrası tercih edilmeli. 3.İnsülin kullanan şeker hastalarında egzersiz öncesi yapılacak insülin dozu 1/3 oranında azaltılmalı. Yürüyüş yapılacak ise insülin bacaklara değil, kol veya karından yapılmalıdır. 4.Egzersiz esnasında ve sonrasında böbrekleri korumak için yeterli su içilmelidir.  5.Egzersiz esnasında giysiler rahat ve bol olmalı, ayakkabılar bir numara büyük spor ayakkabısı tercih edilmeli, 6.Başlangıç dönemlerinde egzersiz süresi ve şiddeti düşük tutulmalı, günler geçtikçe kişiyi zorlamayacak şekilde arttırılmalı. Egzersiz öncesi 10-15 dakika ısınma dönemi olmalıdır. 
Şeker hastalarında egzersizin faydaları;
    1.Egzersiz, dokularda insülin hassasiyeti arttırır, kaslarda insülin kullanımını %30 – 35 artar. Böylece insülin direncini azaltmış olur. Hastanın kullanmakta olduğu insülin ve ağızdan alınan ilaçların miktarı azaltma ihtiyacı doğar.2.Düzenli egzersiz, kolesterol ve trigliserid miktarını azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur.3.Düzenli egzersiz, kardiyak iş kapasitesini arttırır, tansiyon düşmesine yardımcı olur. Kalp hastalıkların oluşması önlemekte faydası olur. 4.Şeker hastaları düzenli egzersiz yaptıklarında kas ve kemik yapıları güçlenir, iş yapma kapasiteleri artar. Stres ve gerginlikleri azalır. Böylece daha sağlıklı yaşam sürerler.” dedi.   
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.