Salihli TV

Demirköprü Barajı'nda su seviyesi alarm veriyor

Ege Bölgesi'nin gerek sulamada gerekse elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı'nda su seviyesi mevsim şartları nedeniyle minumum seviyeye düştü.

Demirköprü Barajı'nda su seviyesi alarm veriyor
13 Kasım 2017, Pazartesi
   Su miktarı 25 milyon metreküp olarak belirtildi. Yetkililer, Sulama sezonuna kadar beklenen yağışlar olmazsa su sıkıntısı yaşanabileceğini ifade ettiler.
 
   Ege Bölgesi’ nin gerek tarımsal sulamada gerek elektrik üretiminde can damarlarından biri olan Demirköprü Barajı ’nda su seviyesi mevsim şartları nedeniyle minumum seviyeye düştü. Su miktarı 25 milyon metreküp olarak belirtildi. Demirköprü Barajı ’nda su seviyesi mevsim şartları nedeniyle en düşük seviyede olduğunu belirten Yetkililer, Ege Bölgesi’nin gerek sulamada gerekse elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı’nın toplam su hacmi 1 milyar 22 milyon metreküptür. Baraj kotu maksimum 244,20’dir. Minimum olarakta 221,8. Şu anda baraj kotu 221,10. Demirköprü Barajı'nda geçen yıl 363,6 milyon metreküp olan su hacmi 25 milyon metreküp. Doluluk oranı ise yüzde 10 ile yüzde 15 civarındadır. Sulama sezonuna kadar beklenen yağışlar olmazsa su sıkıntısı yaşanabilecek” dedi.
 
“Demir köprü Barajı tarımsal sulama ile birlikte elektrik üretimi de yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor”
 
   Demirköprü Barajı’nın tarımsal sulama ile birlikte elektrik üretimi de yaparak ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten Yetkililer, ”Sulama sezonu ile birlikte elektrik üretimi de başlıyor. Saatte 70 megavat elektrik üretimi yapılıyor” dediler.  
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.