Salihli TV

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimleri Otizm Spektrum bozukluğu hakkında bilgilendirildi

Sağlık Bakanlığı Otizm Spektrum bozukluğu tarama ve takip programı kapsamında Salihli ve çevre ilçelerde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimleri Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında bilgilendirildi.

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimleri Otizm  Spektrum bozukluğu hakkında bilgilendirildi
13 Kasım 2017, Pazartesi
     Sağlık Bakanlığı Otizm Spektrum bozukluğu tarama ve takip programı kapsamında Salihli ve çevre ilçelerde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimleri Otizm Spektrum Bozukluğu hakkında bilgilendirildi. 
 
   Sağlık Bakanlığı Otizm Spektrum bozukluğu tarama ve takip programı kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimlerine yönelik düzenlenen eğitim de hekimler, Otizm Spektrum Bozukluğu konusunda Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ABD Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir tarafından bilgilendirildi.
 
     Otizm’in doğuştan meydana geldiğini, yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıktığını ve yaşam boyu devam eden bir bozukluk olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hasan Kandemir; “Otizm bozukluğunun nedeni halen araştırılmakla beraber tam olarak bilinmemektedir. Sebebin genetik olduğu düşünülmektedir” dedi.
     Otizm belirtilerini ifade eden Kandemir; “Eğer çocuk başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, seslere, kokulara ve tatlara karşı tepki gösteriyorlarsa, akranlarının oynadıkları oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa, konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa, sallanmak, çırpınmak, gibi garip hareketleri varsa, gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa, bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa ve günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, otizm açısında değerlendirme yapmak gerekmektedir. Bu belirtilerden bir ya da birden fazlası gözlemlendiğinde mutlaka uzmana Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi’ne danışılması gerekmektedir.” dedi.
 
    Düzenlenen Eğitime Salihli’de ki Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimlerinin yanı sıra Demirci, Sarıgöl, Turgutlu, Alaşehir, Köprübaşı ve Kula’da görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Hekimleri ’de katıldı.
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.