Salihli TV

Devletten aldığı destekle başladı ilk yılında başarılı oldu

Salihli'ye bağlı ve Büyükşehir Yasası kapsamında Mahalleye dönüştürülen Çaypınar Köyü'nde arıcılık mesleğine ilgi duyan Zeynep Özkan, hibe desteği ile başladığı arıcılık mesleğinde ilk yılında başarılı olduğunu belirterek, 2016 yılında hibeyle satın aldığı kovanlardan büyük verim elde ettim ve yaklaşık 30 Bin TL gelir sağladığını ifade etti.

Devletten aldığı destekle başladı ilk yılında başarılı oldu
08 Kasım 2017, Çarşamba
        Salihli’ye bağlı ve Büyükşehir Yasası kapsamında Mahalleye dönüştürülen Çaypınar Köyü’nde arıcılık mesleğine ilgi duyan bayan girişimci Zeynep Özkan, 2016 yılında tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi, bu alanda istihdamın artırılması ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yürütülen "Genç Çiftçi" projesine başvurdu. Gerekli incelemelerin ardından başvurusu onaylanan Zeynep Özkan hibeyle 40 arı kovanı, arıcılık malzemesi ve ekipmanı satın aldı.  40 arı kovanı ve ekipmanı evinin yakınına yerleştiren evli ve bir çocuk annesi Zeynep Özkan’ın en büyük yardımcısı ise eşi oldu. Projeden memnun olduğunu belirten Özkan. “Hibe desteği ile başladığım arıcılık mesleğimin ilk yılında başarılı olduk diyebilirim. Hibeyle satın aldığım kovanlardan büyük verim elde ettim ve yaklaşık 30 Bin TL gelir sağladım. Bu işte en büyük destekçim de eşim oldu” dedi.
 
 
“Projeden memnunum”
 
    Projeden memnun olduğunu belirten Zeynep Özkan,” Köyümüz arıcılık için uygun, eşimin arı yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi olduğu için bende arıcılık mesleğine ilgi duymaya başladım. 2016 yılında tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi, bu alanda istihdamın artırılması ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yürütülen "Genç Çiftçi" projesine muhtarımızın önerisi ile başvurdum. Gerekli incelemelerin ardından başvurumuz onaylandı. Hibeyle satın aldığım 40 arı kovanı, arıcılık malzemesi ve ekipmanını evin yakınına yerleştirdim. Hibe desteği ile başladığım arıcılık mesleğimin ilk yılında başarılı olduk diyebilirim. Hibeyle satın aldığım kovanlardan büyük verim elde ettim ve aile bütçesine yaklaşık 30 Bin TL gelir sağladım. Projeden memnunum. Tek pazarlama konusunda sıkıntımız var. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz” dedi. 
 
 
 “Salihli’de Genç Çiftçi Projelerine ilgi her geçen gün artıyor”
 
   Salihli Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,” Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesin de İlçe Müdürlüğümüzce, 2016 yılında 456 başvuru yapan kişi sayısından 19 kişi projeye hak kazandı. Bunlardan 12 kişi büyükbaş hayvancılık, 2 kişi küçükbaş hayvancılık, 3 kişi arıcılık ve 2 kişi bitkisel üretim konularında olmak üzere toplam 570.000 TL hibe miktarı ödendi. 
   2017 yılında ise 179 başvuru yapan kişi sayısından 21 kişi projeye hak kazandı. Bunlardan ise 15 kişi büyükbaş hayvancılık, 3 kişi küçükbaş hayvancılık ve 3 kişi arıcılık projesinden olmak üzere 630.000  TL hibe miktarı ödendi. Girişimcilerimizin başladıkları işlerde başarılı olduklarını görmek bizleri de mutlu etti” dedi.
 
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.