Salihli TV

Alerji değişik bulgular ile kendini gösterebilir

Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzm. Dr. Ilgın Minoğlu vatandaşlarda sık görülen alerjilere yönelik çarpıcı bilgiler verdi.

Alerji değişik bulgular ile kendini gösterebilir
11 Ekim 2017, Çarşamba
   Alerjik hastalıkların çok farklı bulgular ile de kendini gösterebileceğini belirten Minoğlu, “Alerji çok değişik bulgular ile gelebiliyor. Burun kaşıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, ishal gibi bulgular farklı bulgular olabilir. Alerjide ilk olarak testler uygulanıp hastanın neye alerjisinin olduğu tespit ediliyor” dedi.  
 
“Hastanın neye Alerjisi olduğunu 
saptamak çok önemli”
    Alerjide özellikle ilk aşamada hastanın neye alerjisi olduğunu saptamanın önemine vurgu yapan Minoğlu, “Alerji çok değişik bulgular ile gelebiliyor. Bunu yaptığımız testlerle hastanın neye alerjisi olduğunu ilk olarak çözüyoruz. Hasta da neye alerjisi olduğunu çözmek çok önemli çünkü ona göre bir tedavi yöntemi belirliyoruz ve bu da hastanın konforunu artırıyor. Örneği hastada süt alerjisi çıktı sütü hayatından çıkardığı zaman şikayetleri kontrol altına alınmış oluyor” diye konuştu.
 
“İki Çeşit test yapmaktayız”
Alerji testleri hakkında da bilgiler veren Uzm. Dr. Ilgın Minoğlu, “Alerjide İki çeşit test yapılmakta olup bunlardan birisi kandan bakılan diğeri de deriye uyguladıklarımız. Deriye uyguladıklarımız da kendi içerisinde 3 çeşide ayrılmakta. Biz hastalarımıza deriye uyguladıklarımızdan prick test diye adlandırılan testi uyguluyoruz. Kola uygulanan bir test. Kola ince uçlu iğnelerle ufak delikler açılarak şişelerin içerisinde ki alerjen maddelerin cilt altına gitmesini sağlıyoruz. 20 Dakika sonra test sonucunu değerlendiriyoruz” dedi.
   Ayrıca Ilgın Minoğlu, alerji testi yaptıracak olan hastanın 10 gün içerisinde alerji hapı kullanmamışsa ve ya bebek-çocuk yaş grubunda ise kandan bakılan alerji testlerini tercih ettiklerini ifade etti.
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.