Salihli TV

MAKYAJ DEĞİL AMELİYAT LAZIM !

Ertan Gökçe'nin Gelişen Salihli gazetesindeki 19-06-2017 tarihli köşe yazısı...

MAKYAJ DEĞİL AMELİYAT LAZIM !
19 Haziran 2017, Pazartesi

Ertan Gökçe'nin Gelişen Salihli gazetesindeki 19-06-2017 tarihli köşe yazısı:

 

 Gazetecilik mesleğim boyunca hep halk arasında oldum. Bazen esnaf dükkanında, bazı kez resmi dairelerde, bazı kez konferans salonunda, bazı kez maçta, kutlamalarda, acı ve tatlı günlerde, sokakta, caddelerde  hep halkla bir arada oldum olmaya devam ediyorum. Yani Salihli’nin nabzını tutuyorum, kalbini dinliyorum. Analiz ediyorum ve yazıyorum. Birileri beni çok sevsin, kim başa gelirse reklam parası için 

onun borusunu öttüreyim, güç odaklı habercilik yapayım, hiç eleştirme yapmayayım, geleceği ve gerçekleri göstermeden günlük haberlerle yalaka gazeteciliği yapayım düşüncesinde hiç olmadım. Her zaman gerçeklerden, halktan ve haktan yana oldum. Bu nedenle de 22 yıldır hep halkla aynı fikir ve duygu birliği içinde kaldım. 
 
SALİHLİ NEYE DÖNÜŞECEK ?
 
  Salihli’nin 102 mahallesinden 69’u köyden mahalleye dönüşen yeni mahallelerimiz.  8 tanede belde belediyelikten mahalleye dönüşen yeni mahallelerimiz var. Bu 77 yeni mahallemizde ağırlıkla tarım ve hayvancılık yani çiftçilik hakim. Şehir merkezindeki  25 mahallenin bile bir kaçında yine tarım ve hayvancılık yapılmakta. Şöyle şehir içi mahallelerimize baktığımızda Atatürk, Barış, Beşeylül, Dedetaşı, Eskicami, Gaffar Okan, Gaziler, Gümüş, Güneş, Keli, Kırveli, Kocaçeşme, Kurtuluş, Özyurt, Sarıpınar, Şehitler, Seyrantepe, Yeşilyurt mahalleri kentsel dönüşüm açısından çok acil müdahale edilmesi gereken mahalleler. 
 
  Salihli’de her geçen gün nüfus artıyor, teknoloji ilerliyor, yaşam koşulları da imkanları da değişiyor. Salihli’nin bu durumda  yeniden düzenlenmesi yeni şartlara, beklentilere, uygun hale getirilmesi artık şart oldu. Bu değişim sistemli, programlı, 50 yıllık bir geleceğe göre yapılması mecburidir. Oldu bitti ile rastgele kentsel dönüşüm olmaz.
  
ŞEHİR, HA  DEYİNCE DEĞİŞMEZ...
 
    Bazıları tuturmuş Salihli değişiyor diye. Kuyruklu yalan. Salihli’de ilk defa yağmur suyu hattı veya kanalizasyon yapılmıyor. Her belediye yönetimi yapmaya çalıştı ve yaptı. Ev boyama ile yama asfaltla, sokak ve caddelere araç park etmesin diye duba dikmekle,  küçücük kaldırımlarla, İl Bank A.Ş’den  6 - 7 milyon TL borç alarak kredi ile parke taşı döşemekle, yem yeşil 20 yıllık ağaçları kesip gencecik fidanları yerine dikecek olmakla şehir değişmez. Ayrıca Salihli’de sadece 3 mahalle ve 3 cadde yok. Makyaj için ileriye dönük borçlanmak mali ve bütçe açısından gelecekte intihar etmekle de eşdeğirdir. Masal parkla şehir değişmez. Gerçi masal park güzel bir proje keşke Yörük mahallesindeki yeşil alana değil de Sarıpınar mahallesi tarafına yapılsa iyi olurdu o tarafında çirkin görünen yüzü biraz kurtulurdu. Salihli’de 50 bine yakın araç var ve her yıl ortalama 2 bin yeni araç daha trafiğe giriyor. Nüfus büyüyor. Her geçen gün tüketim toplumu olduğumuzdan çöp miktarımız artıyor ve şehrin içinde kalan bir çöplüğümüz orda öyle bomba gibi duruyor. Evlerin durumu ortada deprem tehlikesini her gün yaşıyoruz. Kısacası artık laf cambazlığı değil geniş çapta düşünüp hep beraber birliktelikle şehrimizin geleceğini planlamalayız. Buna da  hepimiz mecburuz.
 
    Bu nedenlerle Salihli’nin değişmesi için uzun planlı bir kentsel dönüşüm planı şarttır.  Makyaj değil ameliyat gerekir. Kentsel dönüşüm, her şeyden önce uzun zamana yayılan bir projedir hatta projelerin toplamıdır. Bu nedenle şehir bir anda ha deyince değişmez. Bir model, en az 50 yılllık vizyon, bir uzmanlık ve  ekip gerektirir. 
 
    Bu duygu ve düşüncelerle başı rahmet, ortası merhamet, sonu ise cehennemden azad olan mübarek Ramazan ayının son haftasına girerken herkesin sofrasında iftar bereketi, evinde sağlık ve mutluluklar dilerim...
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.