Salihli TV

Hababam Sınıfı'nın dom dom Ali'si Ailesi ile birlikte uzun süre Alaşehir'de yaşadı

Şavlı ailesi: O'nu çok özlüyoruz

Hababam Sınıfı'nın dom dom Ali'si Ailesi ile birlikte uzun süre Alaşehir'de yaşadı
16 Haziran 2017, Cuma
Hababam Sınıfı’nın yaramaz öğrencileri arasında yerini alan ve dom dom Ali lakabı ile bilinen Ferudun Şavlı’nın anılarını anlatan eşi Şerife Akhan ve Kızı Ayten Şavlı ,”  O’nu çok özlüyoruz” dediler.
 
Alaşehir’de yaşamını sürdüren Şavlı ailesi, Hababam Sınıfı’nın yaramaz öğrencileri arasında yerini alan ve dom dom Ali lakabı ile bilinen Ferudun Şavlı’nın anılarını anlatan Şavlı ailesi, O’nu çok özlediklerini belirttiler. 6 Ağustos 1953 doğumlu olan Ferudun Şavlı Hababam Sınıfı serisi dışında bazı filmlerde de rol aldıktan sonra 1978'de sinemadan uzaklaştı. Ailesi ile birlikte uzun süre Alaşehir’de yaşadı. Temizlik ürünleri üzerine açtığı işyerini ailesi ile birlikte işleten Şavlı, önce bir trafik kazası geçirmiş ve kolunu kaybetmiş, birkaç yıl sonra da kalp krizi geçirerek 1995 yılında vefat etti. Ferudun Şavlı'nın kabri Alaşehir Asri Mezarlığında.
                                               “Uzun yıllar Alaşehir’de yaşadı”
Hababam Sınıfı’nın yaramaz öğrencileri arasında yerini alan ve dom dom Ali lakabı ile bilinen Ferudun Şavlı’nın anılarını anlatan eşi Şerife Akhan ve Kızı Ayten Şavlı, “Ferudun Bey ile İstanbul’da tanışmıştık. Lise çağlarında tiyatro seçmeleri sonrası hababam sınıfı filmi ile  tanınmıştı. Daha sonra bazı film ve dizilerde yer aldı ancak onu herkes Hababam Sınıfı’nın yaramaz öğrencileri arasında yerini alan dom dom Ali olarak tanıdı. 1978'de sinemadan uzaklaştıktan sonra  Alaşehir’e yerleştik. Alaşehir’de temizlik ürünleri üzerine açtığımız iş yerine  Kısmet Ticaret ismini verdik. Kendisi çok konuşkan, sıcak kanlı ve kimseye karşı kötülük düşünmeyen biriydi. 15 yıl evli kaldık ve bir kızımız oldu. Kendisini çok özlüyoruz” dedi.
                               “Hababam Sınıfı  vizyona girdiğinde izlenme rekorları kırdı”
   Hababam Sınıfı filmin vizyona girdiği dönemler izlenme rekorları kırdığını belirten eşi Şerife Akhan ve Kızı Ayten Şavlı,” Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz'ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir. Daha sonra, 1970'li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlanmış. Ferudun’unda rol aldığı Filmin ilk serisinde Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal,  Tarık Akan, Halit Akçatepe, Cem Gürdap, Ahmet Arıman, Cengiz Nezir ve Bülent İğdiroğlu gibi isimler yer alıyordu. Hababam Sınıfı  vizyona girdiği dönem izlenme rekorları kırdı ve tam yirmi sekiz hafta vizyonda kaldı”dedi. 
                                “Dom dom Ali veya Domdom hayalî karakterdir”
Domdom Ali veya Domdom, asıl adı Ali Erkan, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı adlı romanında yarattığı hayalî karakter olduğunu belirten eşi Şerife Akhan ve Kızı Ayten Şavlı,”Romandan uyarlanan aynı isimdeki film serisinde Feridun Şavlı'nın canlandırdığı karakter ile Türk halkı arasında bilinirliği artmıştır. Güdük Necmi ile durup dururken kapışırlar. Tulum Hayri ve Yıkılmaz Hadi'yle birlikte sınıfın en kilolu kişileridir. Sınıfın önde gelen kişilerindendir. Tulum Hayri'yle birlikte sınıfın en kilolu kişilerindendir. Çoğunlukla Hayta İsmail ve Tulum Hayri ile birlikte dolaşır. Hoşafına futbol maçları yapmayı sever. Okulun başlarında her zaman Tulum Hayri ile sınıf başkanlığı için bilek güreşi yaparlar. 
 
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.