Salihli TV

Kapalı Devre Sulama Sistemi Projesi'nde çalışmalar sürdürülüyor

***Sarıgöl ve Yöresinin tarımsal sulamada can damarı olan Buldan Barajı'nda Modern tarımın en önemli unsurlarından birisi olan kapalı devre sulama sistemi için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.

 Kapalı Devre Sulama Sistemi Projesi'nde çalışmalar sürdürülüyor
16 Haziran 2017, Cuma
 Sarıgöl Sulama Birliği Başkanı Halil Duran, kapalı devre sulama sistemi projesi kapsamında başlatılan çalışmaların 3’te 2’lik bölümünün bitirildiğini kalan bölümü belirlenen süre içersinde bitirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ak Parti Belediye Meclis üyesi Güngör Şahin, Sarıgöl ve Yöresinin tarımsal sulamada can damarı olan Buldan Barajı’nda Modern tarımın en önemli unsurlarından birisi olan kapalı devre sulama sistemi için başlatılan çalışmaların takipçisi olduklarını dile getirdi.
Sarıgöl ve Yöresinin tarımsal sulamada can damarı olan Buldan Barajı’nda Modern tarımın en önemli unsurlarından birisi olan kapalı devre sulama sistemi için başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Sarıgöl Sulama Birliği Başkanı Halil Duran, kapalı devre sulama sistemi projesi kapsamında başlatılan çalışmaların 3’te 2’lik bölümünün bitirildiğini kalan bölümü belirlenen süre içersinde bitirilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Sarıgöl Sulama Birliği Başkanı Halil Duran,”  Sarıgöl ve Yöresinin tarımsal sulamada can damarı olan Buldan Barajı’nda Modern tarımın en önemli unsurlarından birisi olan kapalı devre sulama sistemi için düğmeye basıldı. Büyükşehir yasası kapsamında Mahalleye dönüştürülen bahadır ve baharlar Köyü’nde yapılan çalışmaların 3’te 2’lik bölümünün bitirildi. Kalan bölümü belirlenen süre içersinde bitirilmesi için çalışmaların devam ediyor. Proje üç yılda  tamamlanacak. Proje bedeli olarak 26 milyon 600 bin TL belirlendi. İlk belirlemelere göre Proje bedelinin yüzde 80’i Devlet tarafından, geriye kalan yüzde 20’si ise çiftçiler tarafından karşılanacağı yönünde idi. İlgili Bakanlık tarafından çiftçilere kolaylık olsun diye, Buldan Barajı’nın kapalı sisteme geçmesi için bu kez yüzde 90’ı devlet, geriye kalan yüzde 10’u ise karşılanacağı yönünde açıklamada bulunması üreticileri sevindirdi. Proje tutarının2 Milyon 634 Bin Türk Lirası üreticiden alınmakta olup geri kalanı ise 25 yılda sulamadan elde edilen gelir ile ödenecektir. Üreticilerimiz katkı payı olarak dekar başına yaklaşık 130TL ödeme yapmaları gereken parayı iki taksit halinde ödeme yapmaktadır’’dedi.
      “Üreticilerin yararına olacak projenin hayata geçirilmesi için yapılan çalışmaların takipçisiyiz”
    Sarıgöl Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Güngör Şahin Buldan Barajı’nın kapalı Devre Sistemine geçmesiyle çiftçilerin daha hesaplı sulama yapacaklarını belirterek’’Buldan Barajı’nın su toplama kapasitesi 54 milyon Metreküp olup,20 bin dekarlık alan sulama imkânımız var ama biz sadece vahşi sulama ile 5 bin dekarlık alanı sulamaktayız. Bunun sebebi ise vatandaşlarımızın sondajlarının olması. Oysa proje  tamamlandığında  Buldan Barajından 23 Bin dekarlık alan damlama sistemiyle sulama yapabilecek. Proje üç yılda  tamamlanacak. Kapalı Devre Sulama sistemi projesi ile üreticilerimiz daha ucuza sulama yapacaklar. Üreticilerin yararına olacak projenin kısa sürede hayata geçirilmesi için yapılan çalışmaların takipçisiyiz” dedi.
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.