Salihli TV

Sıcak havanın kalp hastalıklarına etkisi

Özel Salihli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Orhan Karabal, aşırı sıcak ve nemli havaların özellikle Kalp ve Damar hastalıklarını tetiklediğini belirterek, yaz aylarının sağlıklı geçirilmesi için alınması gereken temel tedbirler hakkında bilgi verdi.

Sıcak havanın kalp hastalıklarına etkisi
16 Haziran 2017, Cuma
Uzman Dr. Karabal, “Aşırı sıcak ve nemli hava özellikle Kalp ve Damar hastalıkları, Hipertansiyon ve Kalp yetersizliği bulunan hastalarda ciddi bir risk artışını beraberinde getirmektedir. Vücut ısısı özellikle cildimizin kan dolaşımı ile yakından ilişkili olduğu için sıcak havada cilt damarlarının genişlemesi ile hayati organlara olan kan akımı azalmakta ve kalp yetersizliği bulguları artmaktadır.
Vücudumuzun sıcağa karşı almış olduğu en etkili yöntem terlemedir. Nemli deriden su buharlaşırken cildimizde soğumaya başlar. Bu durumda da sıvı ve elektrolit denilen tuz ve mineraller kaybedilir. Damarlardaki sıvının azalması, kan akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına yol açar. Bu durum yeterli sıvı alınmadığı zaman böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açar. Bunu dengelemek üzere böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetersizliği bulgularının artmasına yol açabilir.
Hipertansiyon tedavisi ile takip edilen hastalardan idrar söktürücü ilaç kullananların yeterli miktarda sıvı almaları çok önemlidir. Aksi takdirde ani tansiyon düşmeleri, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir. Bunun yanında tansiyon düşürücü olarak kalsiyum kanal blokeri kullanan bazı hastaların sıcaklarla birlikte bacaklarında ve ayak bileklerinde gözlenebilen şişliklerde artış olmaktadır. Bu durumdaki hastalar tuz kısıtlamasına biraz daha fazla dikkat etmelidir. Hipertansiyon çoğunlukla herhangi bir şikâyete neden olmayan bir hastalık olduğundan çoğu hasta kan basıncındaki değişikliklerin farkına varamaz. Özellikle mevsim değişikliği dönemlerinde kan basıncındaki değişiklikleri daha yakından izlemekte yarar vardır. Bu nedenle, yüksek tansiyonu bulunan hastalar yaz aylarında bir sorun yaşamamak için doktorlarına danışmalıdır. Böylelikle bu hastaların ilaç kullanımları eğer hekimleri tarafından gerekli görülürse yaz dönemi için tekrar aşırı sıcak ve nemli havalarda, kalp krizi geçiren veya kalp ve damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı artış göstermektedir. Aşırı sıcak dalgalarının yaşandığı yıllarda yapılan gözlemsel çalışmalarda özellikle yaşlı ve ek hastalıkları olan kişilerin daha fazla etkilendiği görülmüştür.
Böyle sıcak günlerde daha önceden kalp damar hastalığı olan kişilerin, mümkün olduğu kadar serin yerlerde kalmaları, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetleri başlarsa, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları çok önemlidir. 
Sıcak havanın metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkilemesini engellemek ve yaz aylarını sağlıklı geçirmek için alınacak bazı temel tedbirleri ise şöyle sıralayabiliriz:
1. Yaz aylarında açık renkli, rahat ve bol, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giysiler tercih edilmeli,
2. Ağır, yağlı yemeklerden kaçınıp, az ve sık aralıklarla, sebze ve meyveden zengin bir tarzda beslenmeye çalışılmalı,
3. Yaz aylarında günlük sıvı ihtiyacı artacağı için en az 2,5-3 litre sıvı tüketilmeli, alkolden uzak durulmalıdır,
4. Soda ve maden suyu tüketimine dikkat edilmeli, kontrolsüz tüketimler kalp yetmezliği bulgularını artırabilir,
5. Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde açık havada dolaşılmamalı.
Ter ile birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzdan fikir alarak tuz kullanılmalı.
Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli, kumda güneş banyosu yapılmamalı, denizde kıyıya paralel olarak yüzülmelidir.
Doktorunuza danışılarak hipertansiyon ilaçları gerekirse düzenlenmeli, uzun seyahatlere çıkmadan mutlaka kalp ile ilgili kontroller yapılmalıdır.”dedi.
 
 
 
 
Obisis.com © 2013 - 2015 Tüm hakları saklıdır, Sitemizin tasarımı ve içeriği T.C. yasalarınca tescil ile korunmaktadır. Tamamı veya kısmen kullanılması durumunda adli takip başlatılacaktır.